فریم‌ورک‌های برنامه‌نویسی مجموعه‌از از دستورالعمل‌ها و کدها آماده هستند که برنامه‌نویسی و طراحی سایت را قابل توسعه، آسان‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر می‌کنند.

یک فریم‌ورک به تنهایی تضمینی برای دستیابی به مزایای فوق نیست، پایبندی به اصول فریم‌ورک و برنامه‌نویسی توسط برنامه‌نویس، نکته‌ی مهم دیگری است که در کنار استفاده از فریم‌ورک‌ها می‌تواند مزایای مورد انتظار را در دسترس قرار دهند.

بدون استفاده از فریم‌ورک هم امکان دستیابی به اهداف فوق امکان‌پذیر است. ولی با سختی به مراتب بیشتر و دستاوردهایی احتمالا کمتر.

فریم‌ورک‌ها به صورت مستمر در حال بهبود و به‌روزرسانی هستند. در فریم‌ورک‌های مدرن امروزی مانند لاراول، امکان به‌روزرسانی پروژه‌های توسعه یافته با آخرین کدهای فریم‌ورک به آسانی امکان‌پذیر است.

در ادامه مزایای استفاده از فریم‌ورک را بیشتر شرح خواهیم داد:

توسعه پذیری

هر برنامه‌نویس سلایق و تجربیات متفاوتی نسبت به دیگر برنامه‌نویسان دارد. پایبندی به اصول و قوانین فریم‌ورک، سلایق شخصی را به حاشیه می‌راند و در نتیجه امکان فعالیت گروهی روی پروژه‌های بزرگ با حداقل تداخل و مشکلات امکان‌پذیر خواهد شد. به علاوه فریم‌ورک‌ها با قسمت‌کردن عملکردهای مختلف پروژه به بخش‌های کوچک‌تر، فعالیت گروهی و توسعه را آسان‌تر می‌کنند.

آسانی توسعه

کدهای موجود در فریم‌ورک مجموعه‌ای کامل از نیازهای اساسی اغلب پروژه‌ها را شامل می‌شوند و بنابراین نیاز به جستجو و برنامه‌ریزی برای بسیاری از بخش‌ها به وجود نخواهد آمد.

سرعت توسعه

فریم‌ورک‌های برنامه‌نویسی با در اختیار قرار دادن روش‌ها، استانداردها و کدها و تعریف شکل‌های جدید برنامه‌نویسی تلاش می‌کنند دستیابی به اهداف در کمترین زمان ممکن فراهم شود و امکان حذف کدهای تکراری به بیشترین حد ممکن برسد.

ایمنی

توجه به ایمنی و خطرهای در کمین نرم‌افزار و اطلاعات مهم، نیازمند دانش و تجربه‌ی زیادی است. توسعه دهندگان فریم‌ورک به جوانب امنیت آگاهی به مراتب بیشتری نسبت به برنامه‌نویسان کم تجربه دارند. همچنین فریم‌ورک‌ها در گذر زمان توسط هزاران برنامه‌نویس بهبود و تغییر را تجربه می‌کنند تا همیشه با آخرین اصول امنیتی سازگار باشند.

فریم‌ورک‌های شخصی

همان گونه که گفته شد، بسیاری از مزایای فریم‌ورک‌ها وابسته به کار گروهی و طولانی‌مدت است. یک یا چند برنامه‌نویس هرچند با تجربه هیچ‌گاه نمی‌توانند مجموعه‌ی توانایی‌های چندصد و چند هزار برنامه‌نویس را که فریم‌ورک‌های معتبر را به صورت مستمر بهبود می‌دهند در اختیار داشته باشند.

در نتیجه فریم ورک شخصی و اختصاصی هرچند ممکن است مزایایی داشته باشد، ولی مزایای تعریف شده در فریم‌ورک‌های بزرگ و شناخته‌شده‌ی بین‌المللی به طور قطع قابل مقایسه با این فریم‌ورک‌ها نخواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *