پنکه وسیله خوبی برای ایجاد حس خنکی در شب یا به عنوان یک ابزار کمکی کنار کولر آبی و گازی به حساب میاد، با وجود اینکه ممکنه مدت‌های طولانی این وسیله رو روشن نگهداریم، اغلب اصول نگهداری از آن را نمی‌دانیم.

پنکه‌ای که در منزل داریم، تقریبا هر شب تا صبح و چند ساعت در طول روز روشن است. چند روز پیش احساس کردم که سرعتش نسبت به قبل کمتر شده و مقدار بادی که با درجه‌ی ۱ تولید می‌کرد مثل قبل نیست.

برای همین مقداری در اینترنت جستجو کردم ولی مطلب به درد بخوری پیدا نکردم. دست به پیچ‌گوشتی شدم و قطعات روکش موتور رو باز کردم. در ابتدا و انتهای موتور، دو عدد یاتاقان وجود داره که حدس زدم شاید این یاتاقان‌ها خشک شده باشند و مانع عملکرد صحیح پنکه می‌شوند.

از مقداری روغن برای روانکاری یاتاقان‌های ابتدا و انتهای پنکه استفاده کردم و خوشبختانه موفقیت‌آمیز بود.

موتور پنکه

از کجا بفهمیم پنکه نیاز به روغن‌کاری دارد ؟

اگر از نظر حسی نمی‌توانید تغییر در سرعت چرخش پنکه را تشخیص دهید، دو روش دیگر برای تعیین زمان روغن‌کاری وجود دارد.

 1. بعد از اینکه پنکه مدتی کار کرد( مثلا نیم ساعت یا یک ساعت ) دست خودتون رو روی قسمت بالای موتور قرار بدید و بررسی کنید که آیا گرم شده یا نه. گرم شدن این قسمت با توجه به جریان هوای زیاد اطراف موتور غیرعادی هست و نشان می‌دهد که موتور تحت فشار در حال کار هست.
 2. سعی کنید هر سه ماه یک بار و حتما در ابتدای فصل گرم قبل از شروع به استفاده از پنکه، روغن‌کاری رو انجام بدید.

از چه روغنی برای روانکاری استفاده کنیم

برای پنکه با توجه به گرمایی که در محل یاتاقان ایجاد می‌شود، بهتر است از روغن با کیفیت استفاده کنید تا مدت زمان بیشتری دوام پیدا کند و در اثر گرما نسوزد یا به دلیل افزایش ویسکوزیته از محل خارج نشود.

اگر به روغن مخصوص دسترسی داشته باشید، در مدت‌زمان‌های طولانی‌تر می‌توانید بدون نیاز به روغن‌کاری مجدد، از پنکه استفاده کنید.

اگر پنکه را روغن‌کاری نکنیم چه اتفاقی می‌افتد ؟

عدم‎ روغن‌کاری و کاهش سرعت پنکه باعث ایجاد یک سیکل معیوب می‌شود. با افزایش اصطکاک، در یاتاقان‌ها گرما تولید می‌شود، به موتور فشار وارد می‌شود و موتور بیشتر گرما تولید می‌کند، سرعت حرکت باد کمتر می‌شود و موتور کمتر خنک می‌شود و در نهایت این گرما باعث ایجاد خطر سوختن موتور و حتی آتش‌سوزی می‌شود. بنابراین این نکته را دست کم نگیرید.

نکات دیگر

 1. فکر نمی‌کنم نیاز باشه که یادآوری کنم قبل از باز کردن پنکه، دوشاخه برق رو از پریز جدا کنید.
 2. روغن‌کاری در دوره‌های کوتاه‌تر اگر سودی نداشته باشد، ضرری هم ندارد.
 3. برای باز کردن پنکه معمولا نیاز به زور نیست. اگر قطعه‌ای به درستی باز نمی‌شود حتما جایی یک پیچ باقی مانده. از فشار آوردن به قطعات خودداری کنید.
 4. اگر پنکه‌های سقفی دارید، این وسیله هم حتما به نگهداری نیاز دارد. برای تعمیر و نگهداری پنکه سقفی ممکن است به تعمیرکار حرفه‌ای نیاز داشته باشید.
 5. روغن‌کاری یاتاقان‌های کولر آبی را هم در ابتدای فصل گرما و حداقل یکی دوبار در طول فصل گرما انجام دهید.

۷ نظر در مورد «روغن کاری پنکه رومیزی و ایستاده»

 • مجتبی می‌گوید:

  سلام یه پنکه ایستاده دارم سرعتش کم شده بود بهم گفتن روغن کاری کنم بعد خیلی خوب شد سرعتش هم مث اول شد ولی فقط یکی دوروز خوبه بعدش دوباره روغن میخاد باید چکارکنم میشه راهنمایی کنین

  • با سلام
   نوع روغن یا گریسی که برای این کار استفاده می‌کنید در عمر عملکرد آن موثر است. برخی روغن‌ها در اثر افزایش دما گرانروی بیشتری پیدا می‌کنند و از محل خارج می‌شوند یا می‌سوزند. ممکن است لازم باشد تا از گریس با کیفیت استفاده کنید یا اگر یاتاقان پنکه آسیب دیده باشد، لازم است تا برخی قطعات آن تعویض شوند.

  • با سلام
   حجم روغنی داخل پنکه وجود ندارد. شاید موقع روغن‌کاری مقدار زیادی روغن در دستگاه ریخته‌اید که مقدار زیادی در حال خروج از دستگاه است

 • سلام
  گریس برای بلبرینگ هست برای بوش حتماً از روغن رقیق استفاده کنید استفاده از گریس بعد از ی مدت باعث قفل شدن روتور و نهایتاً سوختن موتور میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *