یکی از خطاهایی که در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی یا لباسشویی سامسونگ ممکن است با آن مواجه شوید، نمایش پیام 4E روی نمایشگر دستگاه است.

علت به وجود آمدن این خطا چیست ؟

علت اصلی این خطا ناتوانی دستگاه در کار آبگیری است. به عبارت دیگر دستگاه به طور کلی یا در زمان معقول نتوانسته است تا دستگاه را آبگیری کند.

 1. ممکن است شلنگ آب متصل به دستگاه خراب باشد یا فلکه‌ی آب قطع باشد یا آب دارای فشار کافی نباشد.
 2. ممکن است فیلتر موجود قبل از دستگاه به دلیل جمع شدن شن و سنگریزه مسدود شده باشد و اجازه‌ی جریان آب را ندهد.
 3. ممکن است شیر برقی دستگاه آسیب دیده باشد و به پیام دستگاه برای جریان دادن آب پاسخ ندهد.
 4. ممکن است خروجی آب دستگاه به درستی کار نکند و آب ورودی را تخیله کند.

چه طور مشکل را شناسایی و رفع کنیم ؟

 1. اولین کار که باید آن را انجام بدهید، بررسی باز بودن فلکه‌ی آب و جریان داشته آب در لوله‌ها است. اگر آب وصل است، ممکن است به دلیل مسدود شدن فیلتر موجود قبل از شیربرقی دستگاه، آب جریان کافی نداشته باشد.
 2. قبل از هر کاری بهتر است یک بار دستگاه را خاموش کنید و مدتی صبر کنید و دوباره تلاش کنید تا اگر به دلیل گرم شدن بیش از حد دستگاه یا شیربرقی مشکل رخ داده است، خود به خود برطرف شود. اگر با این کار هم مشکل پابرجا بود، مراحل بعدی را ببینید.
 3. ابتدا دستگاه را از برق خارج کنید و سپس فلکه‌ی آب دستگاه را ببندید، سپس شلنگ متصل به شیر آب را با دقت باز کنید و بررسی کنید که آیا فیلتر آن مسدود شده است یا خیر.
 4. اگر آب جریان داشته باشد و فیلتر هم مسدود نباشد، به احتمال زیاد شیر برقی دستگاه شما آسیب دیده است و باید تعویض شود. تعویض شیربرقی ماشین ظرفشویی کار نسبتا مشکلی است و باید از خدمات تعمیرکاران باتجربه استفاده کنید. همچنین بهتر است تا یک شیر با کیفیت خریداری کنید تا هم در زمان وصل آب و هم در زمان قطع آب به درستی کار کند و مشکلات بزرگتری برای شما ایجاد نکند.

چرا شیر برقی خراب می‌شود ؟

 1. شیر برقی وسیله‌ای است که آب دستگاه را با دستور الکترونیکی قطع و وصل می‌کند. این قطعه‌ی الکترونیکی مثل تمام قطعات دیگر عمر مفیدی دارد و خرابی آن پس از مدتی استفاده طبیعی است.
 2. اگر از دستگاه به مدت طولانی استفاده نمی‌کنید، بهتر است شیر آب آن را به طور کامل ببندید تا فشار آب پشت شیر برقی وجود نداشته باشد و عمر آن افزایش پیدا کند.
 3. اگر در ساختمان از پمپ آب استفاده می‌کنید که فشار زیادی به مدار آب رسانی وارد می‌کند، احتمال خرابی شیر برقی دستگاه‌های شما افزایش پیدا می‌کند. بهتر است شیر آب دستگاه را فقط قبل از استفاده باز کنید یا شیر را کمی باز بگذارید تا فشار پمپ کمتر به شیر برقی وارد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *