یخچال‌های مدرن که دارای سیستم‌های ضدبرفک و چندین فن هستند، طوری طراحی شده‌اند که مصرف برق کمتری داشته باشند. یکی از بهینه‌سازی‌هایی که در این یخچال‌ها وجود دارد، کار کردن طولانی‌تر و دفعات کمتر روشن و خاموش شدن کمپرسور یخچال است. هر چه تعداد دفعات روشن و خاموش شدن یخچال کمتر باشد، نیاز به استارت هم کمتر می‌شود. با توجه به اینکه استارت موتور باعث ایجاد شوک در مصرف برق می‌شود و همچنین افزایش استهلاک دستگاه می‌شود، طبیعی است که یخچال‌های جدید حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد اوقات با کمپرسور روشن مشغول به کار باشند.

یخچال

زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال بسته به شرایط زیر می‌تواند متغیر باشد:

 1. حجم مواد غذایی داخل یخچال
 2. دمای هوای بیرون یخچال
 3. دمای هوایی که برای داخل یخچال تنظیم کرده‌اید
 4. تعداد دفعات باز و بسته شدن درب یخچال

اگر مدت زمان روشن بودن موتور یخچال بیش از اندازه زیاد باشد و یا به طور دائم مشغول به کار باشد، احتمالا مشکلی در عملکرد یخچال وجود دارد. البته هنگامی که یخچال گرم شده باشد یا تازه آن را در مدار قرار داده‌اید، ممکن است تا حدود یک روز یخچال به طور دائم کار کند تا بتواند دمای لازم را ایجاد کند.

علامت‌هایی که یخچال به تعمیر نیاز دارد

 • اگر یخچال شما به صورت مستمر در حال کار است و نمی‌تواند دمای لازم را چه در بخش یخچال و چه در بخش فریزر ایجاد کند، لازم است تا وضعیت آن بررسی شود.
 • اگر در کف یخچال یا فریزر آب جمع می‌شود.
 • اگر صداهای غیرعادی از یخچال شنیده می‌شود.

برای تشخیص دمای مناسب یخچال ممکن است از دماسنج دیجیتالی داخل یخچال یا از یک دماسنج معمولی استفاده کنید. سفت نشدن کافی بستنی در قسمت فریزر می‌تواند یک نشانه‌ی دیگر از اشکال در سیستم سرماساز باشد.

برخی از مشکلاتی که باعث کارکرد نادرست یخچال می‌شوند

 1. خالی شدن گاز یخچال و نیاز به شارژ مجدد یا تعمیر آسیب‌ها
 2. خراب شدن سنسورهای دما در بخش‌های مختلف یخچال
 3. پر بودن بیش از اندازه یخچال و ایجاد مانع در برابر گردش صحیح هوا
 4. خراب بودن عایق‌های اطراف درب
 5. خراب بودن المنت یخ‌زدایی یا سنسور یخ‌زدایی یخچال
 6. خراب بودن فن‌های گردش هوا در داخل یخچال و پشت یخچال

با توجه به اینکه یخچال از جمله لوازم ضروری و مهم منزل است، برای جلوگیری از مشکلات و هزینه‌های تصاعدی تعمیرات یا تعویض آن، لازم است تا مشکلات ساده در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف شوند و از ایجاد مشکلات بعدی و بزرگتر پیشگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *