php و ASP.NET دو زبان و سیستم برنامه‌نویسی مخصوص تولید نرم‌افزارها و سایت‌های تحت وب هستند. اگر قصد طراحی سایت یا برنامه‌نویسی وب برای یک پروژه را داشته باشید، یک انتخاب صحیح می‌تواند نتیجه‌ی بهتری در زمینه‌ی کیفیت و زمان و هزینه برای شما به دنبال داشته باشد. در ادامه برخی از ویژگی‌ها و تفاوت‌های این دو روش را مشاهده می‌کنید.

  1. php توسط جامعه‌ی متن‌باز توسعه داده می‌شود و ASP توسط شرکت مایکروسافت.
  2. دانلود، توسعه و استفاده از php کاملا رایگان است ولی asp به صورت تجاری توسعه و پشتیبانی می‌شود.
  3. برای توسعه‌ی یک سایت با ASP، چندین زبان برنامه‌نویسی در سمت سرور در اختیار شماست. حتی این امکان وجود دارد که بخش‌های مختلف سایت با زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی شود.
  4. هزینه‌ی تهیه‌ی هاست که از php پشتیبانی کند در مقایسه با ASP کمتر است.
  5. بخش عمده‌ای از سایت‌های اینترنتی توسط زبان php توسعه پیدا کرده‌اند. در مقابل ASP درصد کمتری از بازار سایت‌های اینترنتی را در اختیار دارد.
  6. php در بیشتر سیستم‌عامل‌ها قابل استفاده است و برای نگهداری اطلاعات معمولا از MySQL استفاده می‌کند در طرف دیگر ASP برای اجرا به محیط ویندوز نیازمند است و معمولا در کنار پایگاه داده‌ی SQL Server مایکروسافت برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای داده محور به کار گرفته می‌شود.
  7. تعداد زیادی فریم‌ورک برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای تحت php توسعه پیدا کرده‌اند که کار تولید نرم‌افزار را آسان می‌کنند ولی ASP تعداد فریم‌ورک‌های کمتری دارد و معمولا از فریم‌ورک توسعه‌یافته توسط مایکروسافت برای این کار استفاده می‌شود.
  8. ابزارهای تجاری برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای تحت php کمتر هستند. در مقابل تعداد زیادی کامپوننت و ماژول تجاری برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای تحت ASP وجود دارند. این ابزارها در هنگام تولید نرم‌افزارهای سازمانی و تجاری سبب افزایش سرعت توسعه می‌شوند.
  9. کدهای زبان php به سادگی قابل کدگذاری نیستند و به ابزارهای جانبی نیازمندند. در نتیجه مخفی کردن کدهای نوشته شده از دید مصرف‌کنندگان با مشکلاتی همراه است. در طرف مقابل، asp به صورت پیش‌فرض حاوی امکاناتی است که می‌توان از آن‌ها برای مخفی کردن کدهای نوشته شده استفاده کرد.
  10. جامعه‌ی برنامه‌نویسان php بسیار بزرگ است. پیدا کردن راه حل مشکلات به وجود آمده در هنگام برنامه‌نویسی به سادگی امکان‌پذیر است. در ASP جامعه‌ی نسبتا کوچک‌تری از برنامه‌نویسان وجود دارند و ممکن است برای پیدا کردن پاسخ برخی سوالات یا مشکلات با موانعی مواجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *