طراحی سایت معمولا به صورت ریسپانسیو یا واکنش‌گرا به انجام می‌رسد. در این شیوه، سایت قابلیت دارد تا بر اساس عرض صفحه، تغییراتی در ظاهر خود ایجاد نماید و در هر ابزار الکترویکی مانند موبایل و تبلت و کامپیوتر رومیزی به شکل مناسب دیده شود.

شکل دیگری از طراحی سایت، طراحی دو نسخه متفاوت برای کامپیوتر رومیزی و یک نسخه دیگر برای موبایل و تبلت است. البته با توجه به تفاوت اندازه‌های موبایل‌ها و تبلت‌ها، لازم است تا نسخه‌ی موبایل در این حالت ریسپانسیو طراحی شود.

تشخیص موبایل یا کامپیوتر رومیزی

تشخیص اینکه کاربر از چه ابزاری برای مرور سایت استفاده می‌کند می‌بایست در سمت هاست به انجام برسد و بسته به تشخیص، نسخه‌ی مناسب کاربر برای او نمایش داده شود. به دلایل مختلف ممکن است هاست نتواند تشخیص صحیحی از سیستم کاربر داشته باشد و ممکن است لازم باشد تا سایت بررسی‌های بیشتری در زمان بارگزاری سایت با استفاده از جاوااسکریپت به عمل آورد و در صورت لزوم، درخواست جدیدی با جزئیات لازم به هاست ارسال نماید.

نمایش سایت در نشانی اصلی یا نشانی مخصوص موبایل

برخی از سایت‌ها که نسخه‌ی موبایل دارند، ممکن است بخواهند محتوای سایت را در یک زیردامنه مخصوص موبایل به نمایش درآورند و در این صورت لازم است در صورت تشخیص استفاده کاربر از موبایل، کاربر به نشانی جدیدی هدایت شود. در این صورت، انجام برخی موارد فنی و بررسی‌های تخصصی برای جلوگیری از آسیب دیدن وضعیت سئو سایت ضروری است.

و برخی دیگر از سایت‌ها ممکن است بخواهند محتوای سایت را در همان آدرس اصلی با شکلی متفاوت به کاربر نشان دهند. به نظر می‌رسد که روش اول یعنی استفاده از دو نشانی متفاوت برای نمایش نسخه‌های سایت، روش بهتری باشد زیرا از نظر منطقی هم کاربر می‌تواند به دلخواه نسخه‌های اصلی یا موبایل سایت را مشاهده نماید و کنترل بیشتری روی عملکردهای مورد نیاز خود خواهد داشت.

وضعیت سئو سایت‌هایی با نشانی مخصوص موبایل

اگر سایت شما دارای نشانی مخصوص موبایل باشد، برای بهینه‌سازی سئو با پیچیدگی‌های قابل توجهی روبرو خواهید شد و اگر در این بخش اشکالاتی وجد داشته باشد، سئو سایت شما به طور قابل توجهی آسیب می‌بیند. هنگام استفاده از دو نشانی رعایت نکات زیر ضروری است:

  1. محتوای دو سایت موبایل و رومیزی باید یکسان باشد. گوگل معمولا تنها نسخه‌ی موبایل سایت شما را بررسی می‌کند و اگر محتوای این صفحه کوتاه یا ناقص یا متفاوت باشد، روی دو نسخه از سایت اثرگذاری می‌کند.
  2. اتصال دو سایت باید به دقت با استفاده از متاتگ‌های canonical و alternate به یکدیگر برقرار شود. برای اتصال سایت رومیزی به سایت موبایل با کمک متاتگ alternate و تعیین media با شرط عرض صفحه، به گوگل اعلام می‌کنیم که کاربران موبایل باید از آدرس دیگری استفاده کنند.
  3. عنوان‌ها و ساختار صفحات تا حد امکان باید یکسان باشند.
  4. هدایت کاربران به آدرس صحیح باید با دقت انجام شود و ترجیحا روش‌هایی برای اصلاح خطای احتمالی تعبیه شود.

برای مشاهده‌ی جزئیات بیشتر در این مورد، مستندات گوگل را ببینید.

سایت اصلی به صورت ریسپانسیو

حتی زمانی که سایت دارای دو نسخه است، سایت نسخه کامپیوتر رومیزی ممکن است ریسپانسیو باشد تا کاربرانی که مایل هستند از نسخه‌ی رومیزی سایت استفاده کنند، نیز بتوانند از امکانات آن به درستی بهرمند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *