در فضای مجازی اینترنت نیز مانند دنیای واقعی خرابکاران، سارقان، مزاحمان و تبهکاران وجود دارد. با این تفاوت که به دلیل قابلیت مخفی ماندن به مراتب بیشتر از فضای واقعی، این گروه از افراد با خیال راحت‌تر و حجم گسترده‌تری فعالیت‌های خود را به انجام می‌رسانند.

فعالیت‌هایی مانند سرقت اطلاعات شخصی و اموال افراد، ارسال ایمیل‌های مزاحم، تولید محتوا همراه با تقلب برای فریب موتورهای جستجو، نمایش تبلیغات و فریب افراد و بسیاری بزهکاری‌های دیگر.

مقابله با این دسته از افراد جز با همکاری جمعی امکان‌پذیر نیست. بنابراین مسئولیت پذیری تک تک افراد برای پاکسازی اینترنت بسیار مهم و حیاتی است.

در ادامه چند نمونه از فعالیت‌هایی که می‌بایست توسط تک تک کاربران اینترنت به انجام برسند تا فضای پاک و ایمن‌تری در اختیار همه قرار بگیرد را مشاهده خواهید کرد.

  • اگر ایمیل‌های مزاحم دریافت می‌کنید، به جای پاک کردن، آن‌ها را به عنوان Spam نشان‌گذاری کنید. علاوه بر اینکه خودتان از شر این گونه ایمیل‌ها رهایی پیدا می‌کنید، هزاران و میلیون‌ها کاربر دیگر این ایمیل‌ها را دریافت نخواهند کرد.
  • اگر در هنگام جستجوی گوگل به سایت‌های جعلی با محتوای نامناسب برخورد کردید، آن‌ها را به گوگل گزارش کنید.
  • اگر در شبکه‌های اجتماعی افرادی قصد فریب یا سرقت دارایی‌های شما را داشتند، فورا از گزینه‌ی Report استفاده کنید.
  • اگر افرادی در شبکه‌های اجتماعی از ادبیات نامناسب استفاده می‌کنند یا به دیگران بی احترامی می‌کنند، به جای پاسخگویی آن را گزارش کنید.
  • اگر هنگام مراجعه به سایت‌های مختلف، تبلیغات متنی برای فریب گوگل را مشاهده می‌کنید، آن را به گوگل گزارش دهید تا کمکی باشید برای بهبود نتایج جستجو برای خود و میلیون‌ها کاربر دیگر.

با در نظر داشتن اینکه یک واکنش به موقع هر کاربر در مقابله با خرابکاری‌ها و تهدیدهای اینترنتی، تا چه مقدار می‌تواند برای پاکسازی فضای مجازی مفید باشد، مسئولیت‌پذیری مجازی پر اهمیت و ضروری جلوه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *