برنامه‌نویسی فرانت‌اند شامل مهارت‌هایی است که اطلاعات دریافت شده از سمت سرور را به شکل کارآمد و زیبا در اختیار کاربران قرار می‌دهد و پاسخ‌ها و واکنش‌ها آن‌ها را به سرور برمی‌گرداند.

یک برنامه‌نویس فرانت‌اند باید دارای مهارت‌های زیر باشد:

 1. توانایی استفاده از HTML
 2. توانایی استفاده از CSS
 3. توانایی برنامه‌نویسی به زبان Javascript
 4. مهارت و دانش تجربه‌ی کاربری
 5. مهارت و دانش سئو
 6. مهارت و تجربه‌ی گرافیکی برای پیاده‌سازی رابط کاربری زیبا

فرانت اند

محیط کار برنامه‌نویس فرانت‌اند

برنامه‌نویسی فرانت‌اند برنامه‌هایی می‌نویسد که در محیط مرورگر قابل اجرا هستند. با توجه به تنوع مرورگرها و تنوع ابزارهای مورد استفاده توسط کاربران، کدهای نوشته شده توسط برنامه‌نویس فرانت‌اند باید بتواند در تمام این محیط‌ها یا حداقل محیط‌هایی که عمده‌ی کاربران را پوشش دهد به خوبی قابل استفاده باشند.

تنوع‌های محیط‌ها ترکیب‌های بسیار زیادی را ایجاد می‌کنند. برای مثال:

 1. مرورگر فایرفاکس روی لپ‌تاپ با نمایشگر ۱۵ اینچی
 2. مرورگر کروم روی کامپیوتر رومیزی با نمایشگر ۱۹ اینچی
 3. مرورگر اندروئید روی گوشی با نمایشگر ۴ اینچی
 4. مرورگر سافاری روی نمایشگر ۶ اینچی
 5. ...

هر مرورگر و هر سخت‌افزار و هر اندازه از صفحه، حالتی است که سایت یا نرم‌افزار تحت وب باید به درستی آن را شناسایی کند و به درستی به آن واکنش نشان بدهد تا کاربران بتوانند به آنچه نیاز دارند، دسترسی پیدا کنند.

طراحی فرانت‌اند به همین دلیل نسبت به گذشته دارای پیچیدگی‌های بیشتری شده است که پوشش این پیچیدگی‌ها به تجربه‌ی بیشتر و صرف زمان طولانی‌تر نیازمند است.

برای تبدیل شدن به برنامه‌نویس فرانت‌اند چه مدت زمان نیاز است ؟

یک برنامه‌نویس فرانت‌اند برای کسب مهارت کافی به شش ماه تا یک سال زمان نیازمند است. هر چه زمان بیشتری برای یادگیری و تجربه‌اندوزی صرف شود، محصول خروجی این برنامه‌نویس دارای کیفیت بهتر و عملکرد مطلوب‌تری خواهد بود.

منابع رایگان برای یادگیری برنامه‌نویسی فرانت‌اند

منابع متعددی برای یادگیری برنامه‌نویسی فرانت‌اند وجود دارند. در ادامه می‌توانید به فهرست برخی از این منابع دسترسی پیدا کنید. همچنین همیشه با جستجوی موردی گوگل ممکن است منابعی مفیدتر و جذاب‌تر را بیابید.

 1. MDN Web Docs:
  یکی از بهترین منابع آموزشی فرانت‌اند مربوط به Mozilla Developer Network است. اینجا مطالب جامع و کاملی از HTML، CSS و JavaScript شامل توضیح روش‌ها، مثال‌ها و مستندات رسمی قرار داده شده است.
 2. freeCodeCamp:
  این سایت یکی از جذاب‌ترین منابع آموزشی فرانت‌اند است که به شما اجازه می‌دهد با پروژه‌های عملی مهارت‌های خود را تقویت کنید. همچنین می‌توانید با انجام پروژه‌های خیریه تجربه‌ای ارزشمند در اختیار داشته باشید.
 3. CSS-Tricks:
  این یک منبع فوق‌العاده برای یادگیری CSS است. مطالب جذابی در زمینه‌های مختلف ارائه شده‌اند که به شما کمک می‌کنند تا CSS را به بهترین شکل ممکن بفهمید.
 4. Coursera: اگر به دنبال یک دوره کامل آموزشی هستید، Coursera می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. اینجا می‌توانید دوره‌های از دانشگاه‌های معتبر دنیا را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *